Przewodnik po stylach jogi - Iyengar i ashtanga 0
64.jpg

Gdy patrzy się w grafiki różnych szkół jogi, można się czasem poczuć nieźle zagubionym. Iyengara, Vinyasa, Ashtanga - od nazwy stylów jogi może zakręcić się w głowie. Szczególnie, jeśli jest się osobą początkującą. Dlatego w nowym cyklu artykułów postaramy się przybliżyć najbardziej popularne style jogi, w przystępny, prosty sposób. Po lekturze będziesz wiedzieć, czego się spodziewać po poszczególnych stylach. Na początek Iyengara i ashtangi.

JOGA IYENGARA: STYL JOGI NA DOBRY POCZĄTEK

To typ jogi, od którego wiele osób zaczyna swoją przygodę. Nazwa pochodzi od nazwiska jego twórcy, B.K.S. Iyengara, jednego z uczniów T. Krischnamacharyi, o którym z kolei często mówi się, że był ojcem współczesnej jogi.

Zajęcia JOGI IYENGARA są raczej statyczne, w pozycje wchodzi się często na kilka minut, dużą wagę przykładając do prawidłowego ustawienia ciała – nie mamy do czynienia z płynną sekwencją, każda asana jest traktowana jak osobne ćwiczenie. Według Iyengara pozwala to skupić uwagę na jednej czynności i oczyścić umysł.

By wspomóc prawidłowe i stabilne ustawienie ciała, korzysta się z różnego rodzaju pomocy do jogi: klocków, pasków, kocy, a nawet krzeseł. Czasem asany wyglądają na dość skomplikowane, ale dzięki temu doświadczony nauczyciel jest w stanie zaproponować wariant każdej asany dla każdego ucznia. To dobry styl jogi na początek – pozwala dobrze opanować podstawy, zrozumieć, na czym powinna polegać praca ciała w poszczególnych pozycjach. Na takich zajęciach poradzą sobie osoby w każdym wieku, niezależnie od kondycji i fizycznych ograniczeń.

Tajniki jogi Iyengara można zgłębiać u źródła – w Instytucie Jogi Iyengara w Punie (Indie).

ASHTANGA JOGA: JOGA DLA WYMAGAJĄCYCH

To styl stojący na przeciwległym biegunie do jogi Iyengara :) Jego twórcą jest K. Patthabi Jois – tak samo jak B.K.S Iyengar był on uczniem T. Krischnamacharyi.

Ashtanga jest zdecydowanie bardziej dynamiczna niż joga Iyengara, praktykujący wykonują stałą sekwencję pozycji płynnie połączonych przez vinyasy (ruch zsynchronizowany z oddechem). Tradycyjnym sposobem prowadzenia zajęć ashtangi są zajęcia w stylu mysore – ich nazwa pochodzi od miasta Mysore w południowych Indiach, w którym mieszkał i nauczał Patthabi Jois; do dziś znajduje się tam Instytut ashtanga jogi, obecnie prowadzony przez wnuka Joisa Sharatha. Na zajęciach mysore nauczyciel nie prowadzi uczniów – każdy wykonuje swoją praktykę we własnym tempie, a obecny na sali nauczyciel asystuje uczniom, daje im korekty i uczy kolejnych pozycji. Oprócz zajęć mysore odbywają się też zajęcia prowadzone – najbardziej tradycyjna pierwsza seria prowadzona, ale też pół serii prowadzonej albo zajęcia dla początkujących.

Ten styl jogi przyciąga przede wszystkim osoby sprawne – ale warto pamiętać, że doświadczony nauczyciel poprowadzi przez odpowiednio dobrany fragment sekwencji także osoby mniej silne czy rozciągnięte. Zazwyczaj podczas zajęć ashtangi nie korzysta się z pomocy. Jeśli wybierasz się na takie zajęcia, przygotuj się na to, że mocno się rozgrzejesz i spocisz :)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.