Przewodnik po stylach jogi - Acro yoga i aerial yoga 0
70.jpg

ACRO YOGA (Acro joga / Acroyoga) - ZAUFANIE TO PODSTAWA

To stosunkowo nowy styl jogi – pierwsze szkoły powstały na przełomie XX i XXI wieku. Z założenia jest to praktyka jogi wykonywana w parach, czerpiąca nie tylko z tradycji jogi, ale także akrobatyki, tańca czy sztuki cyrkowej. Na pierwszy rzut oka wygląda przede wszystkim jak idealne figury wykonywane przez wysportowanych ludzi – chodzi w niej jednak o coś zdecydowanie więcej. Bardzo istotne w acro jodze jest stworzenie przestrzeni sprzyjającej swobodnemu fizycznemu kontaktowi między dwojgiem ludzi, opartemu na wzajemnym zaufaniu. Z tego powodu zajęcia zwykle zaczynają się od rozgrzewki zawierającej nie tylko ćwiczenia przygotowujące ciało do praktyki, ale też ćwiczenia wspierające kontakt i reagowanie na partnera.

Żeby zacząć praktykę acro jogi nie trzeba być bardzo wysportowanym i rozciągniętym – jak w przypadku każdej jogi praktyka buduje się stopniowo, a wariantów pozycji jest bardzo dużo, więc osoba na każdym poziomie zaawansowania znajdzie coś dla siebie. Warto pamiętać, że nie trzeba też wcale przyjść na pierwsze zajęcia z partnerem – bez problemu udaje się znaleźć parę podczas zajęć.


AERIAL YOGA (Aerial joga) - JOGA W HAMAKU 

Aerial joga jest stylem współczesnym i ma zaledwie 15 lat. Aerial jogę stworzyła bowiem Michelle Dortignac, tancerka i akrobatka, dopiero w roku 2006. Aerial joga łączy praktykę jogi z elementami zaczerpniętymi z akrobatyki, tańca, stretchingu oraz fitnessu. Wszystkie pozycje wykonuje się w podczepionym do sufitu hamaku. Ma on za zadanie wspierać ciało osoby praktykującej i odciążać stawy. Jego dużą zaletą jest to, że ułatwia wykonywanie pozycji odwróconych, także osobom, które z różnych powodów nie są w stanie ich wykonywać w klasyczny sposób. Oddanie ciężaru swojego ciała hamakowi jest bardzo korzystne dla osób z różnego rodzaju wadami postawy. Jednocześnie praktyka aerial jogi może być wyraźnie wzmacniająca – wykonywanie wielu pozycji wymaga podciągnięcia się na rękach czy nogach.

Zajęcia aerial jogi mogą mieć różny charakter i poziom trudności. Nawet jeśli praktykuje się już inny rodzaj jogi, warto zacząć od zajęć dla początkujących, żeby bez pośpiechu oswoić się z hamakiem, szczególnie jeśli boimy się pozycji odwróconych albo nie jest nam łatwo się rozluźnić i oddać ciężar.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.