Przewodnik po stylach jogi - Kundalini i Bikram Joga 0
68.jpg

JOGA KUNDALINI

Kundalini joga to chyba najbardziej duchowy, mistyczny i tajemniczy styl jogi. Podczas zajęć uczestnicy wykonują asany, ale to nie na nie położony jest nacisk. Równie, a nawet bardziej istotne, są pozostałe elementy zajęć: oddech, mantry, medytacja, relaks. Jednocześnie jest to praktyka bardzo precyzyjna: asany są ułożone w niezmienne sekwencje, ukierunkowane na pracę z danym obszarem ciała.

Kundalini to nazwa najpotężniejszej energii, jaką mamy wewnątrz siebie – spoczywa ona u podstawy naszego kręgosłupa. Praktyka jogi kundalini (i nie tylko ona) ma na celu pobudzenie tej energii, uniesienie jej, co w efekcie ma przynieść poprawę zdrowia i funkcji poznawczych, zmniejszenie stresu i niepokoju.

Kundalini joga to dobra praktyka dla osób, które szukają w jodze czegoś znaczenie więcej niż tylko asan. Może także stanowić dobre uzupełnienie praktyki dla osób na co dzień związanych z innym stylem jogi. Wykonywane podczas zajęć asany nie są wymagające, więc poradzą sobie z nimi osoby na każdym poziomie zaawansowania.


BIKRAM JOGA

Joga Bikram lub inaczej hot yoga jest nazywana najgorętszym rodzajem jogi – bardzo dosłownie. To praktyka, którą wykonuje się w pomieszczaniu nagrzanym do 40 stopni Celsjusza. 

Twórcą hot yogi jest Bikram Choudhury, amerykański nauczyciel indyjskiego pochodzenia - jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci jogowego świata ostatnich lat. Niedawno powstał nawet o nim film pod wiele mówiącym tytułem "Bikram: Jogin, Guru, Przestępca seksualny". Dokument pokazuje wzlot i upadek imperium ojca hot jogi oraz ujawnia nieznane dotąd fakty na jego temat. Film dostępny jest na platformie Netflix.

Zajęcia jogi Bikram trwają 90 minut i wykonuje się podczas nich stałą sekwencję 26 asan. Dobrze uzbroić się w antypoślizgową matę do jogi oraz chłonny ręcznik. Wysoka temperatura i wilgotność wpływają na elastyczność i możliwości ciała – dzięki nim łatwiej jest wejść w pozycje, a jednocześnie zmniejsza się ryzyko kontuzji. Intensywne pocenie daje efekt oczyszczający, a całość praktyki, nieco podobnie jak sauna, daje wyraźny efekt odprężający.

Niezależnie od poziomu zaawansowania, Bikram joga zawsze będzie wymagająca – ze względu na temperaturę i intensywność. Na zajęciach mile widziane są jednak również osoby zupełnie początkujące, choć w szkołach Bikram jogi nie ma zajęć przeznaczonych specjalnie dla nich. Ten styl jogi nie zalecany osobom, które mają problemy z sercem czy układem krążenia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.