Mata do jogi - którą wybrać? Część 2. 0
36.jpg

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając matę do jogi. 

W poprzednim artykule artykule omówiliśmy, jak dobrać odpowiednią grubość maty. Nie jest to jednak jedyna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę przed zakupem. Ważny jest też materiał, z którego wykonana jest mata. Jego dobór zależy między innymi od budżetu, rodzaju jogi, który chcesz uprawiać, skłonności do pocenia czy troski o naszą planetę.

Materiał, z którego wykonana jest mata do jogi to drugi najważniejszy parametr obok grubości. I w tym wypadku należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

- Jaki rodzaj jogi będę uprawiać?

- Na jakim poziomie przyczepności mi zależy?

- Jak bardzo się pocę podczas ćwiczeń?

- Czy mam skłonność do alergii skórnych i powinnam/powinienem unikać określonych materiałów?

- Czy mata powinna być ekologiczna?

Materiałów, z których wykonane są maty do jogi dostępne na rynku, jest coraz więcej. Najpopularniejsze z nich to maty korkowe, maty kauczukowe, maty z mikrofibry oraz maty z PU, PVC i TPE. Maty wykonane są też często z połączeń wyżej wymienionych materiałów – najczęściej wierzchnia strona wykonana jest z korka lub mikrofibry, a spód maty z kauczuku lub TPE. Dostępne są także maty bawełniane i jutowe, ale nie są one tak popularne jak pozostałe.

Ekologiczna mata – co to takiego?

Zacznijmy od końca, czyli od tego czy przy wyborze maty zastanawiasz się nad procesem jej produkcji i co się z nią stanie, kiedy się zużyje. Jeśli los naszej planety nie jest Ci obojętny, część z wyżej wymienionych tworzyw odrzucisz już na wstępie. Pamiętaj, że żadna mata nie będzie służyć dożywotnio i kiedyś zajdzie potrzeba jej wymiany.

PVC czyli polichlorek winylu, PU – poliuretan i TPE, czyli pianka termoplastyczna, to tworzywa sztuczne. Zarówno ich produkcja, jak i utylizacja w znacznym stopniu obciąża środowisko. Maty z nich wykonane mają jeden niezaprzeczalny plus – niską cenę. Dodatkowo cechuje je stosunkowo niska waga.

Korek i kauczuk, to druga grupa tworzyw, z których wykonane są maty do jogi. W odróżnieniu od poprzedniej oba materiały są naturalne i biodegradowalne. Proces pozyskiwania korka nie narusza środowiska naturalnego, ponieważ po pozyskaniu z nich kory drzewa korkowe same się regenerują. Zarówno korek jak i kauczuk łatwo zachować w czystości i nie wymaga użycia detergentów czy prania w pralce. Wystarczy woda i bawełniana ściereczka. Do minusów można zaliczyć nieco większą wagę (szczególnie ciężkie są maty w 100% wykonane z kauczuku) oraz cenę, która w porównaniu z matami z tworzyw sztucznych jest wyższa (tu znów najdroższe są maty z samego kauczuku).

Pomiędzy dwiema powyższymi grupami znajduje się jeszcze niezwykle popularna ostatnio mikrofibra. Co to takiego? To mieszanka włókien poliestru i poliamidu. Mikrofibra nie jest naturalna ani biodegradowalna, ale nadaje się do recyklingu, choć ten może być problematyczny w przypadku mat wykonanych z połączenia kauczuku i mikrofibry, ponieważ bardzo trudno rozdzielić oba materiały.

Rodzaj jogi, przyczepność i pocenie się

Kolejny aspekt, to TYP JOGI, jaki zamierzasz uprawiać na Twojej nowej macie, na jakiej przyczepności Ci zależy oraz … jak bardzo się pocisz podczas ćwiczeń. Na powyższe trzy pytania warto odpowiedzieć razem, ponieważ każdy materiał cechuje inny poziom przyczepności, który w dodatku mocno zależy od tego, czy mata jest sucha czy mokra.

Największa przyczepność cechuje maty kauczukowe. Podobnie zachowują się maty z PVC. Nieco inaczej jest z matami z mikrofibry – te są dość śliskie, gdy są suche, a ich przyczepność zwiększa się, gdy mata jest mokra. Dlatego wiele osób przed praktyką pryska swoje maty wodą. Najbardziej uniwersalne właściwości zachowuje mata korkowa. Charakteryzuje ją duża przyczepność zarówno, gdy jest sucha jak i wtedy, gdy wyciskamy na niej siódme poty.

Wybierając matę, zdecydowanie warto wziąć powyższe właściwości pod uwagę. Jeśli zamierzasz uprawiać jogę w wysokiej temperaturze (bikram, hot yoga) i do tego intensywnie się pocisz, mata kauczukowa lub z tworzywa sztucznego może okazać się nienajlepszym wyborem, za to sprawdzi się mata korkowa lub z mikrofibry. Inaczej będzie, jeśli pocenie się to obcy Ci problem, a do tego uprawiasz dynamiczną jogę i zależy Ci na najwyższej stabilności. Wówczas najlepiej sprawdzi się kauczuk lub ponownie korek.

Czyszczenie maty

Jeśli regularnie uprawiasz jogę, do tego zdarza Ci się to robić w plenerze, to prędzej czy później pobrudzisz swoją matę i będziesz musiał lub musiała ją gruntownie wyczyścić. W tej sferze maty również różnią się między sobą.

Najłatwiej utrzymać w czystości matę korkową. Maty z korka są antybakteryjne i nie chłoną potu, zatem czyścić je można samą wodą bez obaw o higienę. Łatwe w czyszczeniu są też maty z PVC, PU, TPE oraz kauczukowe. Można je myć wodą, choć dla zachowania wyższego poziomu higieny nieodzowne może okazać się mydło, niewielka ilość detergentu lub spray do czyszczenia mat ze środkiem bakteriobójczym. Najbardziej podatne na brudzenie są maty z mikrofibry oraz jutowe i bawełniane. Ich czyszczenie nie jest skomplikowane. Można je prać ręcznie lub w pralce – rozwiązanie wygodne, choć nie bez znaczenia dla środowiska naturalnego.

Alergie

Osoby o wrażliwej skórze oraz ze skłonnością do alergii powinny unikać kontaktu z niektórymi rodzajami materiału. W tym wypadku najlepiej postawić na tworzywa naturalne. Właściwości antyalergiczne mają maty korkowe oraz maty jutowe i bawełniane. Kauczuk, choć ma naturalne pochodzenie, również może powodować reakcje skórne i nie jest zalecany m. in. dla osób z uczuleniem na lateks.

Wybierając matę do jogi, warto zastanowić się nad wszystkimi powyższymi aspektami i zdecydować, który z nich jest dla Ciebie najważniejszy. Pamiętaj, że mata to podstawowy i najważniejszy atrybut jogina, który pozostanie z Tobą na dłużej niezależnie od przebiegu Twojej jogicznej ścieżki. Ponadto z praktyki jogi należy przede wszystkim czerpać radość i przyjemność, dlatego nie warto męczyć się na niewłaściwie dobranej macie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.