Mata do jogi – którą wybrać? Część 1. 0
34.jpg

Część 1. Grubość maty do jogi

Postanowiłaś lub postanowiłeś, że od poniedziałku zaczynasz ćwiczyć. Ale zaraz, przecież nie masz na czym. Trzeba kupić matę! Tylko jaką? Jakiej grubości? Z jakiego materiału? Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz sprzętu i – najogólniej mówiąc – jeśli nie jesteś „w temacie”, można poczuć się zagubionym. Dlatego podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze maty do jogi.

Najważniejszy parametr to GRUBOŚĆ maty do jogi. Na rynku dostępne są maty o grubości od 1,5 mm do nawet 10 mm. Którą wybrać? Aby odpowiedzieć na to pytanie, weź pod uwagę rodzaj jogi, który zamierzasz praktykować, miejsce praktyki oraz poziom wrażliwości Twojego ciała.

Mata do jogi 3 mm

To najczęściej spotykana, a zarazem standardowa grubość maty do jogi. Jest też najbardziej uniwersalna i stanowi kompromis pomiędzy wagą i komfortem ćwiczeń. Mata o tej grubości zapewni Ci komfort zarówno podczas praktyki stacjonarnej w domu, ale także dobrze sprawdzi się, jeśli zapragniesz ćwiczyć na niej na zajęciach w studio lub w plenerze. Jej waga to zwykle do 2 kg, co pozwala na swobodne przemieszczanie się z nią. Co prawda nie zmieści się do podręcznej walizki, ale ze względu na niewielką wagę bez problemu można ją zabrać w podróż.

Mata o tej grubości sprawdzi się we wszystkich rodzajach jogi, choć z pewnością znajdą się tacy, którym w podporach i pozycjach klęcznych będzie brakowało amortyzacji.

Mata do jogi 5 mm

Mata do jogi o grubości 5mm lub grubsza to najbardziej komfortowy wariant. Stworzona głównie z myślą o osobach, które praktykują w jednym miejscu i nie przemieszczają się z matą zbyt często. Idealna dla wrażliwców, szczególnie jeśli chodzi o kolana i łokcie. Jak łatwo się domyślić, jej głównym minusem jest waga i gabaryty. Waży ok. 3 do 4 kg i nawet po zwinięciu jest bardziej pękata niż standardowa mata.

Gruba mata do jogi będzie dobrym rozwiązaniem dla osób szczególnie wrażliwych, dla których klęczenie lub podpory na łokciach na twardym podłożu, a nawet na standardowej macie to udręka.

Mata do jogi 1,5 mm

Trzeci wariant to maty do jogi o grubości ok. 1,5mm, czyli maty turystyczne. Ze względu na swoje gabaryty świetnie sprawdzą się u osób praktykujących w wielu miejscach oraz regularnie podróżujących z matą. Ich ogromnym plusem jest możliwość złożenia w kostkę i włożenie do torby lub walizki, co znacznie ułatwia pakowanie w podróż, gdyż mata nie musi stanowić osobnego bagażu. To także dobre rozwiązanie dla osób praktykujących w studio/klubie sportowym, w którym znajdują się maty ogólnodostępne – ułożenie swojej maty turystycznej jako wierzchniej warstwy zapewni Ci komfort i higienę, a wypożyczona mata położona pod spód – odpowiedni komfort. Jest to również optymalne rozwiązanie dla osób, które z różnych powodów nie mogą lub nie lubią dźwigać, ale chciałyby praktykować poza domem na swojej macie.

Warto pamiętać, że praktyka jogi powinna dawać radość i przyjemność, dlatego nie ma sensu męczyć się na niewłaściwie dobranej macie. W kolejnej części odpowiemy na pytanie, z czego powinna być wykonana mata do jogi.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.