
Sztywność kręgosłupa szyjnego czy dolegliwości bólowe pleców w odcinku lędźwiowym w mniejszym lub większym stopniu dotykają w zasadzie każdego z nas. Z upływem lat bóle pleców tylko się nasilają, a siedzący tryb życia, stres i niedobór ruchu dodatkowo pogarszają sytuację. Czy joga może pomóc? Jak najbardziej tak!
Joga na zdrowy kręgosłup
Oczywiście w przypadku wszelkiego rodzaju dolegliwości bólowych warto w pierwszej kolejności skonsultować się z fizjoterapeutą lub lekarzem ortopedą. Jeśli jednak Twój przypadek nie wymaga natychmiastowej interwencji specjalisty, a ból lub sztywność to efekt długiego siedzenia przy biurku lub noszenia na rękach bobasa przez 20 godzin na dobę, to poniżej znajdziesz przepis, jak w stosunkowo prosty sposób dzięki jodze przywrócić swój kręgosłup do stanu równowagi.
6 asan idealnych dla kręgosłupa
Poniżej przedstawiamy nasz subiektywny wybór jogowych pozycji mających wyjątkowo pozytywny wpływ na kręgosłup. Jeśli chcesz je wypróbować, pamiętaj, by praktykować uważnie i respektować ograniczenia swojego ciała!
Marjaryasana/Bitilasana - pozycja kota i pozycja krowy
To w zasadzie dwie pozycje, ale wykonujemy je razem, jedna po drugiej. Zacznij w klęku podpartym, nadgarstki ułóż pod barkami, kolana pod biodrami, rozszerz palce dłoni, tak by nasady wszystkich palców przylegały do maty. Z wydechem skieruj kość ogonową do pięt, zaokrąglij plecy, opuść głowę. Z wdechem unieś kość ogonową, plecy wklęsłe, popatrz na wprost, delikatnie zadzierając głowę. Powtórz tyle razy, ile potrzebujesz, podążając za oddechem i starając się prowadzić ruch od miednicy, a głowę podnosić/opuszczać na samym końcu.
Pies z głową w dół
Zacznij w klęku podpartym, tak jak w poprzedniej pozycji. Podwiń palce stóp i pociągnij pośladkami do tyłu i do góry, odpychając się dłońmi od maty. Pięty nie muszą dotykać podłogi, nie prostuj też na siłę kolan, przyjdzie na to czas :) Pozostań kilka oddechów.
Kumbhakasana - pozycja deski
Możesz przejść do niej płynnie z psa z głową dół – na wdechu przenieś barki nad nadgarstki. Rozszerzaj łopatki i zaangażuj mięśnie brzucha, tak by nie zapadać się w dolnych plecach, wzrok kieruj między dłonie, by nie nadwyrężać szyi. Jeśli odczuwasz dyskomfort w nadgarstkach, wykonaj wariant na przedramionach.
Salabhasana - pozycja świerszcza
Po kilku oddechach w desce opuść kolana na matę i powoli połóż się na brzuchu, zginając łokcie. Rozsuń stopy na szerokość bioder, wyciągnij je. Wybierz jeden z wariantów ustawienia rąk: wyciągnij proste ręce do przodu / ułóż proste ręce wzdłuż tułowia / spleć palce dłoni nad pośladkami. Na wdechu unieś klatkę piersiową i głowę, a po chwili także nogi.
Malasana - pozycja girlandy
Kucnij, ustawiając stopy szerzej niż biodra. Postaraj się zejść biodrami jak najniżej, zachowując jednocześnie proste plecy. Złóż dłonie na wysokości mostka, spróbuj naciskać łokciami od wewnątrz na kolana, a kolanami na łokcie.
Matsyendrasana - skręt w pozycji siedzącej (pozycja półryby)
Usiądź z prostymi nogami. Zegnij prawą, przyciągając kolano do klatki piersiowej, a następnie postaw prawą stopę po zewnętrznej stronie lewego kolana. Skręć się w prawo, chwytając kolano zgięciem lewego łokcia albo wsuwając łokieć z kolano. Prawą dłonią podeprzyj się z tyłu, ale dbaj o to, by nie przenosić na nią ciężaru ciała i nie zapadać się w pozycji. Po kilku oddechach powtórz na lewą stronę.