Jak dobrać matę do jogi? 0
2.jpg

To pytanie, które prędzej czy później zada sobie każdy praktykujący jogę. Mata to podstawowe wyposażenie jogina, a także znak rozpoznawczy, dzięki któremu automatycznie czujmy sympatię do każdej osoby z matą na plecach, nawet jeśli spotkaliśmy ją na drugim końcu świata.

Od stwierdzenia, że to właściwy moment, żeby zaopatrzyć się we własną matę, do samego zakupu droga może być jednak długa i wcale niełatwa. Dlaczego? Na rynku dostępnych jest mnóstwo mat. Tańszych i droższych, ze wzorami i bez, ciężkich i lekkich, z różnych materiałów. Początkujący jogin zazwyczaj dostaje oczopląsu i im bardziej wnika w temat, tym bardziej czuje się pogubiony. I nie ma się czemu dziwić. Mata do jogi nie jest zakupem sezonowym. Chcielibyśmy, żeby służyła nam przynajmniej przez kilka lat, a przecież będziemy na niej spędzać kilka godzin tygodniowo. Na szczęście jest kilka pytań, na które odpowiedzi znacznie ułatwią podjęcie decyzji.

Gdzie będę używał maty?

  To, moim zdaniem, kwestia najważniejsza. Także dlatego, że pomoże nam najbardziej ograniczyć wybór. Czy mata, którą chcemy kupić, będzie leżeć w domu czy w szkole jogi? Czy, przeciwnie, będziemy na niej praktykować i tu, i tu? A jeśli chcemy ją zabierać ze sobą – to czy jeździmy samochodem i możemy wrzucić ją do bagażnika, czy raczej korzystamy z komunikacji miejskiej? A może często jesteśmy w podróży i chodzi nam o matę, którą można bez problemu schować do walizki, nawet w rozmiarze bagażu podręcznego?

  Odpowiedzi na te pytania pomogą nam określić dwa podstawowe parametry: rozmiar i wagę. Solidne, grube, długie i szerokie maty są zazwyczaj ciężkie – i niewygodne w transporcie, lepiej sprawdzą się stacjonarnie; dalej mamy szeroki wybór mat pośrednich, aż po naprawdę cienkie, w wersji travel – niektóre z nich są tak cienkie, że dają się złożyć w kostkę.

  Jaki mam budżet?

   To ważne kryterium, ale jednak dodatkowe. Matę można kupić zarówno za 500, jak i za 70 złotych. Te najdroższe wcale nie są idealne dla wszystkich, a te najtańsze wcale nie muszą być beznadziejne. Sama od prawie pięciu lat mam matę za mniej niż 100 złotych, najczęściej praktykuję właśnie na niej, czasem korzysta z niej również mój mąż – jest niezawodna i nie widać na niej prawie w ogóle śladów użytkowania. Mimo wszystko uważam jednak, że w matę warto zainwestować trochę więcej. Po pierwsze, daje nam to zdecydowanie większą gwarancję trwałości. Po drugie, zazwyczaj wiąże się z materiałem, z jakiego mata została zrobiona (o matach ekologicznych więcej niebawem).

   Jaki jestem?

    Odpowiedź na to pytanie powinna ostatecznie potwierdzić nasz wybór. Nasze ciała są różne, mają różne potrzeby – i w związku z tym czego innego będziemy oczekiwać od maty. O tym, czy różne typy jogi wymagają różnych matniebawem, tu ograniczę się do stwierdzenia, że kluczowe w wyborze maty powinno być testowanie. W szkole jogi, w której praktykujesz, na pewno są maty dla uczniów – wypróbowanie kilku różnych to pierwszy krok do określenia swoich preferencji. Wiele szkół sprzedaje też maty – i często dysponuje egzemplarzami testowymi. A może ktoś, kto praktykuje obok Ciebie, ma matę, nad jaką się zastanawiasz? Na pewno chętnie Ci ją udostępni. Możesz poprosić też o to swojego nauczyciela. Nie wahaj się pytać, testowanie jest naprawdę kluczowe. Tylko w ten sposób będziesz w stanie stwierdzić, co Ci odpowiada, a co nie, jaka mata wspiera Twoją praktykę, a jaka ją utrudnia. Testując, uchronisz się przed omamiającym działaniem haseł marketingowych :)

    I jeszcze jedna sprawa, choć wcale nie najmniej istotna:

    Czy mata mi się podoba?

    Być może, czytając to, uśmiechasz się pod nosem – niesłusznie. W końcu na swoją matę będziesz patrzeć naprawdę często, dobrze więc byłoby, żeby sprawiało Ci to przyjemność. A może nawet – motywowało do regularnej praktyki? :) Wybierz kolor, który lubisz, wzór, który Cię nie rozprasza, materiał o przyjemnej fakturze.

    Pamiętaj – to ma być Twoja mata.

    Komentarze do wpisu (0)

    do góry
    Sklep jest w trybie podglądu
    Pokaż pełną wersję strony
    Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.